Güneş Gözlüğü Seçimine Dikkat!

  • Büyüt
  • Normal
  • Küçült

Current Size: 100%

Haber

İstanbul Göz Hastanesi göz hastalıkları uzmanı Op. Dr. Enver ÇİÇEKDAĞI ultraviyole ışınlarından korunmak için, yaz aylarında güneş gözlüğü kullanmanın şart olduğunu belirtiyor. “Güneş gözlüğü aksesuar olmaktan çok, göz sağlığı için gerekli bir araç olarak kabul edilmeli ve sağlık malzemesi olarak kullanılmalıdır. Güneş gözlüğü, sadece gözü fazla ışıktan korumak için değil, zararlı ultraviyole ışınlarını önlemek için de kullanılmalıdır” diyen Op. Dr.Enver ÇİÇEKDAĞI yaptığı açıklamada, ultraviyole ve kısa dalga boylu ışınların gözde katarakt ve görme merkezinde makula dejeneresansı adı verilen, görmeyi oldukça bozan hasarlara yol açabileceğini bu yüzden 5 yaş üstü çocukların güneş gözlüğü takmaları gerektiğini belirtiyor.” Katarakt ve görme merkezi (makula) sorunları yaşam kalitesini bozan oldukça ciddi hastalıklardır. Kataraktın tedavisi bilindiği gibi ameliyattır” diyen ÇİÇEKDAĞI, “makula dejeneresansında ise göz anjiyografisi, gerekirse lazer tedavisi uygulanmaktadır. Ancak bazı türlerinde ise tedavi imkânı ne yazık ki yoktur” şeklinde uyarıyor.

Gözlerde ortaya çıkacak rahatsızlıklar oldukça önemli sorunlar yaratabilirler. Ultraviyole etkisiyle gözlerde aynı oksijen kaynağına gözlüksüz bakan kişilerdeki yanma, batma, sulanma, ışıktan aşırı rahatsızlık, göz kapaklarını açmakta zorluk gibi şikâyetler ortaya çıkabilir. Ayrıca pterijyum (kuşkanadı) olarak bilinen gözün iç kısmında göz bebeğine doğru et yürümesi hastalığının güneşli ve karlı bölgelerde yaşayan insanlarda daha sık rastlandığı bilinmektedir. Diğer yandan gözlerimizi Güneş’in zararlı etkilerinden korumak amacı ile güneşli havalarda, ışıktan rahatsız olmasak dahi güneş gözlüğü kullanmalıyız. Güneş gözlüğü seçerken de çok dikkatli olmamız gerekiyor. Op.Dr.Enver ÇİÇEKDAĞI güneş gözlüğü alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini şöyle açıklıyor;

1.) En dikkat edilmesi gereken nokta gözlüğün UV ışınlarını absorbe etmesidir. Güneş gözlüklerinin organik materyalleri plastik çam ağacının reçinesinden yapıldığı için hammaddesi ultraviyole ışınlarını geçirmez. Plastik camlı güneş gözlükleri hem ultraviyoleyi geçirmez, hem de kırılarak göze zarar vermediği için önerilir.

2.) Camın koyuluk miktarı kişinin ışık hassasiyetine göre seçilmelidir. Aşırı ışık hassasiyeti olanların tıbben araştırılması da gerekir. Aksi takdirde hastalık, güneş gözlüğüyle gizlenip, teşhiste geç kalınabilir. Gözlüğün kalitesinden kuşkulanılıyorsa gözlüğün camı ele alınıp karşıdaki bir görüntüye bakılarak, yuvarlak hareketler yaptırıp, sağa sola, yukarı aşağı ve camın içinden herhangi bir görüntüyü izleyerek bakılabilir. Arkadaki görüntüde her hangi bir bozukluk olmuyorsa cam iyidir.

3.) Gözünde optik sorunu olanların numaralı güneş gözlüğü kullanmaları önerilir.

4.) Güneş gözlükleri güneşe direkt bakıldığında gözü korumaz. Böyle bir yanılgıya düşmeyin. Aksi takdirde görme noktasında geri dönüşü olmayan hasara yol açabilirsiniz. Özellikle açık göz rengine sahip olanlar gözlerini güneş ışığından daha çok korumalıdır. Çünkü açık renk gözlüler koyu renk gözlülere göre daha hassastır.

5.) Gözlüğün modelinden çok işlevi ön planda olmalı, ultraviyole korumalı bir güneş gözlüğü kullanılmalıdır.

6.) Geniş camlı, yüze iyi oturan ve göze yakın yerleşen gözlükler en iyi korumayı sağlar. Yanları siperli gözlükler çevresel ışınlara karşı koruma da sağlar.

7.) Gözlüğü taktığınızda görmenizde bulanıklık olmamalı. Eğer bulanıyorsa camın kalitesiz olduğu kesindir.

8.) Cam rengi her yerinde aynı olmalıdır. Bazı yerleri koyu, bazı yerleri açıksa, o gözlüğü satın almayın. Bir rengin en koyusundan açığına doğru giden renk spektrumu söz konusu ise durum değişir. Bu türü tercih ettiyseniz, cam renginin üstte koyu, altta açık olmasına dikkat edin.

9.) Güneş gözlüklerinin üzerinde, mor ötesi ışınları kestiğine dair bir tescilin olması gerekir. Sağlık Bakanlığı, tüm güneş gözlükleri için sertifika mecburiyeti getirmiştir. Satın alırken gözlüğün sertifikasını mutlaka isteyin.

10.) Bazı kontak lenslerde UV koruması bulunsa da üzerine güneş gözlüğü takmak daha da faydalıdır.

11.) Günlük kullanımda; örneğin araba kullanırken duman veya kahverengi gözlükler tercih edilmeli. Çünkü bu renklerdeki camlar ışığı en iyi süzenlerdir. Amber rengi ve turuncu renkte güneş gözlüğü camları, güneş ışığı içerisindeki mavi ve yeşil ışınları absorbe ettiği için görmeyi keskinleştirir. Ancak bu renkte cam tercih eden bazı kişilerin trafik ışıklarının renklerini algılamakta zorluk çektiği de bilinmektedir.

Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için kullanılması gereken güneş gözlüklerinin bir kısmı renklerinin etkisiyle ultraviyoleyi süzmektedir. Diğer yandan güneş gözlüklerinin camları imal edilirken içerisine ultraviyole emici bir madde olan benzotriazol katılmaktadır.

Gözü bozuk olup numaralı gözlük takmak veya kontakt lens kullanmak zorunda olanlar da özellikle yaz aylarında gözlük ve lens seçiminde ultraviyoleyi süzen türleri tercih etmelidirler. Çünkü renksiz camlar ve kontakt lensler de uzun yıllardır ultraviyole emici madde katılarak üretilebilmektedir.

Ayrıca güneş gözlüğü seçerken gösterdiğiniz titizliği, kullanırken de göstermeniz gerekiyor. Çünkü güneş gözlüğünüzün kaplaması çizilirse, UV ışınları gözlüğünüzün camından süzülerek gözünüze zarar verebilir. Bu yüzden güneş gözlüğünüzü çantanızda taşırken mutlaka kutusunun içine yerleştirin.

İnsan vücudundaki en önemli organlardan biri olan gözün kıymetinin bilinmesi gerektiğini belirten Op. Dr. Enver ÇİÇEKDAĞI özellikle işporta tezgahlarında satılan basit, kalitesiz güneş gözlüklerinin de göz sağlığını önemli ölçüde tehdit ettiğini, hatta bu gözlüklerin renkli camların etkisiyle göz bebeğinin fazla büyümesine neden olduğu için ultraviyole ışınlarını direkt göze verdiğini, mor ötesi bu ışınlarla körlüğe kadar ilerleyebilen hastalıklara yol açabileceğini, gözde miyopik, hipermetropik ya da astigmatik gibi kırılma kusurlarına neden olabileceğini, hatta uzun süre kullanıldığında iki göz arasındaki ilişkiyi de bozarak, bulanık görme hatta çift görme yaratabildiğini söyledi.